Pierwsze seminarium Man-Mind- Environment Hub

13 grudnia 2023 – seminarium inaugurujące projekt flagowy Man-Mind-Environment Hub; celem spotkania zdefiniowanie problemów dotykających warstwę krytyczną Ziemi ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podmiejskich oraz podjęcie inicjatyw badawczych zmierzających do ich pogłębionej diagnozy, monitoringu oraz propozycji rozwiązań

W dniu 13 grudnia 2023 roku odbyło się seminarium inauguracyjne projektu flagowego Man-Mind-Environment Hub, współorganizowane przez Centrum Badań Systemów Człowiek-Środowisko WGiG. Celem spotkania było zdefiniowanie problemów dotykających warstwę krytyczną Ziemi ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podmiejskich oraz podjęcie inicjatyw badawczych zmierzających do ich pogłębionej diagnozy, monitoringu oraz propozycji rozwiązań.

Podczas seminarium 16 zespołów badawczych z Wydziałów: Chemii, Geografii i Geologii oraz Wydziału Filozoficznego zaprezentowało wyniki, bądź przyczynki prac, koncentrujących się na jakości powietrza, zasobach i jakości wody, jakości środowiska naturalnego oraz gospodarki cyrkularnej i rekultywacji terenów. Swoje badania mieli okazję przedstawić także goście z Akademii Górniczo-Hutniczej, czy też Donieckiego Uniwersytetu Narodowego, w ramach programu badawczego Kirklanda. Z kolei dzięki prezentacji Stowarzyszenia Metropolia Krakowska uczestnicy spotkania mieli okazję poznać działania na rzecz poprawy jakości powietrza, ale i realne problemy i bariery, z którymi musi się mierzyć 15 gmin Stowarzyszenia.

Spotkanie było doskonałą okazją do zidentyfikowania płaszczyzn współpracy międzywydziałowej oraz z partnerami zewnętrznymi, w tym do określenia konkretnych potrzeb metodycznych i merytorycznych. Padło szereg nietuzinkowych pytań, niektóre pozostały bez odpowiedzi, co podkreśla zasadność prowadzenia wspólnych badań. Interdyscyplinarne podejście do zagadnień ograniczania dostępności i jakości usług ekosystemowych oraz możliwość szczegółowej przestrzennej analizy zdefiniowanych problemów spotkało się z dużym zainteresowaniem potencjalnego odbiorcy wyników, czyli stowarzyszenia gmin Metropolia Krakowska.

Seminarium zakończyło się dynamiczną debatą na temat potencjalnej współpracy w trzech obszarach:

1. Ewolucja antropogeniczna obszarów podmiejskich i zurbanizowanych.

2. Monitorowanie i bioremediacja.

3. Gospodarka oparta na obiegu zamkniętym.